Transport odgrywa rolę podstawowego elementu, który wchodzi w skład systemu logistycznego. W zależności od potrzeb zleceniodawcy, ładunki przemieszcza się na etapie zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji. Zlecenie realizuje się przy użyciu różnych środków transportu. Mogą to być samochody ciężarowe, a nawet kolej. Wraz ze specjalistami od transportu z Grupy JDTrade zagłębiamy się w temat roli transportu w logistyce.
Usługi transportowe w logistyce
W systemach logistycznych główną rolę odgrywa transport. Cały proces transportowy stanowi ciąg zadań organizacyjno-technicznych, włączając w to zaopatrzenie, produkcję, dystrybucję, eksploatację, regulację faz przewozu, przeładunku i składowania towarów. Transport ma za zadanie sprawnie przeprowadzić proces przepływu dóbr zaczynając od ich wytworzenia aż do eksploatacji. Rozumie się przez to, iż transport to nie tylko przewóz i dostawa, ale również dystrybucja, obsługa zwrotów, obsługa serwisowa procesów eksploatacyjnych, gromadzenie i recykling odpadów procesu producji.
Firmy transportowe i transportowo-spedycyjne
Efekt złożonego łańcucha dostaw zależy od firm transportowych. Stanowią one zarówno bezpośredniego dostawcę usług, jak i podwykonawcę operatora logistycznego, który odpowiada za integrację poszczególnych zadań łańcucha dostaw. Coraz więcej Klientów rezygnuje z rozładunku na własną rękę. Decydują się na kompleksową obsługę firmy specjalistycznej. Zakres tej obsługi jest konsultowany bezpośrednio z Klientem, przed rozpoczęciem transakcji. Obsługa może zawierać usługi podstawowe, usługi dodatkowe, czyli serwis, informacyjne i finansowe. Podstawą usługi jest transport i składowanie przesyłek towarowych na zlecenie przemysłu i handlu. Usługi serwisowe to nic innego jak inwentaryzacja zapasów, kontrola jakości, obsługa marketingu. Usługi informatyczne to obsługa zamówień i udostępnianie informacji o statusie przesyłek. Firmy transportowe, które włączają do swojej oferty usługi finansowe, świadczą usługę dostawy za pobraniem.
Kluczową sprawą firm specjalistycznych jest sprawne zarządzanie transportem. Organizacja przedsięwzięcia transportowego powinna maksymalnie zwiększyć produkcję i sprzedaż, przy jak najmniejszym wkładzie pieniężnym.
Zapraszamy do poprzedniego artykułu.