Masz samochód? Sprawdź czy nie przepłacasz!

Zakup samochodu

Nowy model
To zawsze duży wydatek. Rozsądni mówią, że już po wyjeździe z salonu auto traci na wartości. Zyskujesz, bo masz gwarancję naprawy i przez pierwsze lata nie biegasz po warsztatach samochodowych. Przygotuj się jednak na wysokie koszty ubezpieczenia. Szczególnie autocasco będzie Cię więcej kosztować.

Używany samochód
Najlepszą opcją będzie zakup pojazdu od zaufanej osoby. Wiesz wtedy jak poprzedni właściciel dbał o swoje ”cztery kółka”, jaki jest PRAWDZIWY przebieg i co ewentualnie trzeba podreperować przed pierwszym wyjazdem na drogę. Uważaj na komisy samochodowe, czyli sprytnie ukryte wady i zakup na giełdzie, gdzie możesz podjąć pochopną decyzję.
Wartość auta przy starszych rocznikach nie spada już tak drastycznie, jak w przypadku nowych. Ma to znaczenie przy likwidacji szkody w autocasco i późniejszej, ewentualnej sprzedaży.

Zakup ubezpieczenia

Korzystaj z kalkulatorów cen polis. Porównywarka ubezpieczeń OC to najlepszy sposób na znalezienie w krótką chwilę najkorzystniejszej oferty. Parę minut i otrzymujesz porównanie propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Nie sugeruj się, że przejęcie polisy od poprzedniego właściciela będzie najlepszym wyjściem. Dotyczy to szczególnie młodych kierowców. Ubezpieczyciel i tak przeliczy składkę i czasami dopłata może być wyższa niż propozycja innej firmy na cały rok.
Przed końcem całorocznej polisy (szczególnie samego ubezpieczenia OC) także warto poświęć chwilę na  sprawdzenie ofert. Fajnie jest później, za zaoszczędzone pieniądze sprawić sobie „przyjemny prezent” lub być praktycznym i zaopatrzyć się na przykład w zapas paliwa.

Koszty paliwa

Kupujesz paliwo zawsze na jednej stacji? Pewnie zbierasz punkty, za które później dostaniesz bezużyteczną maskotkę lub kolejną torbę z logiem. Przelicz ile tak naprawdę wydajesz tam na paliwo, a ile wydałbyś na najtańszych stacjach. Jeżeli bilans wychodzi na niekorzyść, nie baw się w żadne karty i bonusy. Kto tak naprawdę daje coś za darmo?

Koszty eksploatacji

Od lat naprawiasz samochód w tym samym warsztacie samochodowym? Z jednej strony dobrze, bo masz zaufanie do swojego mechanika. Ale czy da Ci gwarancję, że jego usługi są najtańsze? Warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma konkurencyjnego punktu napraw. Uważaj także na pseudo fachowców. Niestety słyszy się o naciągaczach typu: coś naprawi a coś zepsuje, lub wyjmie nowe, włoży stare.

Jeżeli jeździsz samochodem o dużej pojemności silnika i wciąż płacisz wysokie rachunki na stacjach paliw, zastanów się czy nie warto zmienić auta. Mała pojemność silnika to naprawdę duża oszczędność: mniejsze zużycie paliwa i nawet ubezpieczenie OC dużo tańsze. Nie zawsze jeździmy po terenie, gdzie potrzeba „dużego kopa”. Po co nam więc pojemność 3000 w zakorkowanym mieście?

o autorze

Artykuł został napisany przez Stefanię Stuglik – agenta ubezpieczeniowego pracującego w porównywarce ubezpieczeń OC AC rankomat.pl


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www