mężczyzna prowadzi samochód

Co nowego w egzaminach na prawo jazdy w roku 2018

Przepisy mają to do siebie, że lubią się zmieniać. Dotyczy to również przepisów, które będą obowiązywały nowych kierowców od 2018 roku. Jeśli zamierzasz w 2018 roku rozpocząć kurs prawa jazdy, albo przejść egzamin na prawo jazdy musisz zapoznać się z informacjami jakie zmiany dla nowych kierowców przygotował ustawodawca.

System CEPik 2.0 – co się z nim wiąże

Przepisy będą obowiązywały po wprowadzeniu systemu CEPiK 2.0. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ dla młodych kierowców oznaczają znaczne zmiany i podwyższenie kosztów przyznania uprawnień. Częściowo przepisy również będą dotyczyły starych kierowców, którzy przekroczą limit punktów karnych.

2 lata okresu próbnego

Okres próbny będzie obowiązywał 2 lata. W czasie jego trwania kierowca będzie zobowiązany do przejścia obowiązkowego kursu doszkalającego.

W jego skład wejdzie zarówno kurs teoretyczny, jak i praktyczny. Łączne koszty będą   oscylowały wokół kwoty 300 złotych i o tyle wzrośnie łączna kwota o którą powiększy się dotychczasowy kurs na prawo jazdy oraz egzamin.

Każdy nowy kierowca objęty okresem próbnym

Przez pierwsze 8 miesięcy po zdaniu prawa jazdy młodego kierowcę będą obowiązywały – poza zakazem pracy jako kierowca pojazdu kategorii B – następujące ograniczenia prędkości:

– do 50 km w obszarze zabudowanym

– do 80 km poza obszarem zabudowanym

– do 100 km na autostradzie

Obowiązek oznaczenia pojazdu

Po odebraniu prawa jazdy młody kierowca będzie musiał umieścić na pojeździe zielony listek oznaczający, że dopiero ukończył kurs na prawo jazdy i zdał egzamin. Obowiązywać go to będzie przez 8 miesięcy.

Przedłużenie okresu próbnego

Jeżeli podczas okresu próbnego kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Decyzję w tej sprawie będzie podejmował starosta powiatowy.

Przekroczenie limitu

Okres próbny będzie obowiązywał również osoby, którym cofnięto uprawnienia drogowe po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych.

Będą oni również zobowiązani do przejścia kursu reedukacyjnego, którego koszty szacuje się na kwotę 500 złotych.