Bezpieczna jazda po zmroku – wskazówki

W celu zwiększenia bezpieczeństwa jazdy po zmroku należy zadbać przede wszystkim o jak najlepsze oświetlenie w naszym samochodzie. Oprócz tego postarajmy się zapewnić jak najlepszą widoczność poprzez prawidłowe ustawienie foteli, lusterek oraz dobry stan wycieraczek, które będą w stanie bezproblemowo zbierać wodę i nieczystości z szyb.

Gorsze widzenie po zmroku wynika również z czynnika ludzkiego. Wraz z pogarszaniem się oświetlenia w oku zachodzą określone procesy adaptacyjne, które sprawiają, że widziane przedmioty są przez nas gorzej dostrzegane, wydają się niewyraźne. W przypadku, gdy zaobserwowaliśmy, że nasz wzrok pogorsza się wraz z ograniczeniem oświetlenia to powinniśmy się wybrać na badanie wzroku. Niekiedy dopiero badanie wykaże nasze problemy z widzeniem. Wówczas niezbędne może się okazać przypisanie okularów lub też sama korekcja okularowa. Do prowadzenia samochodu po zmroku zaleca się stosowanie okularów z powłoką antyrefleksową. Jest ona w stanie ograniczyć ilość światła, jaka trafia do naszych oczu np. z reflektorów samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka.

Oprócz dobrego wzroku warto zatroszczyć się również o prawidłowe oświetlenie naszego samochodu. Jaki rodzaj oświetlenia będzie najkorzystniejszy? W przypadku żarówek do reflektorów samochodowych nie warto oszczędzać. Wiele żarówek, które trafiają do masowej sprzedaży i dostępne są do zakupu np. w hipermarketach jest wyraźnie gorszych od tych, pochodzących od znanych i renomowanych producentów. Jak można odróżnić dobrą jakościowo żarówkę od tej złej?

Jest to trudne do określenia po samym wyglądzie żarówki – o wiele łatwiej jest to ocenić w eksploatacji. Otóż dobra żarówka świeci mocnym światłem, a przy tym praktycznie w ogóle nie nagrzewa się i pobiera małe zasoby prądu. Inaczej jest w przypadku żarówek gorszych jakościowo, które nie świecą tak intensywnie, a przy tym mocno się nagrzewają i pobierają spore ilości prądu.

A jakich żarówek powinniśmy unikać? Najczęściej żarówki z niebieską bańką świecą gorzej od tradycyjnych, przezroczystych odpowiedników. Dlaczego? Otóż nawet delikatne, niebieskie filtry pochłaniają więcej światła, dlatego muszą być odpowiednio przystosowane poprzez zastosowanie innego żarnika świecącego. Nie zaopatrujmy się także w żarówki, na pudełku których widnieją napisy „xenon” lub „H.I.D”, gdyż tradycyjne żarówki samochodowe mają mało wspólnego z prawdziwymi lampami ksenonowymi, przez co mogą nie pracować prawidłowo po montażu w naszym samochodzie.

We współpracy z AutoParto.pl

o autorze

Anna Nowak


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www