część samochodowa

Naprawa lub regeneracja chłodnicy

Zniszczenie chłodnicy uniemożliwia jazdę, z uwagi na silnik który w takiej sytuacji pozbawiony jest chłodzenia i jego praca może skutkować poważnymi usterkami.

W zależności od materiałów i rodzaju uszkodzenia z jakich jest wykonana chłodnica istnieje wiele sposobów jej naprawy bądź też regeneracji. W przypadku aluminiowych bądź miedzianych chłodnic istnieje możliwość ich regeneracji tylko jeżeli uszkodzeniu nie uległ rdzeń. Proces ten polega na wymianie plastikowego bądź miedzianego (w zależności od chłodnicy) zbiornika. Inną usterką układu chłodzenia jaka może nas spotkać są różne uszkodzenia spowodowane zbyt dużym ciśnieniem. Najczęściej spowodowane jest to uszkodzoną uszczelką głowicy. Awarie tego rodzaju łatwo jest zidentyfikować, ponieważ chłodnica taka jest najczęściej dosyć mocno zdeformowana.

Wśród najpopularniejszych przyczyn uszkodzenia układu chłodzenia pracownicy warsztatów samochodowych wymieniają również brud osadzony wewnątrz chłodnicy – najczęściej w przypadku samochodów użytkowych. Wówczas również konieczna jest wymiana rdzenia bądź – ze względu na koszty – całej chłodnicy.

Jedną z najgroźniejszych awarii jest korozja. Chłodnice tak jak inne elementy samochodu są poddatne na rdzę. Przyczyn występowania korozji jest wiele, może to być spowodowane używaniem nieodpowiedniego płynu chłodzącego lub działaniem substancji żrących. Taka dziurawa chłodnica odbiera możliwość dalszej jazdy a jej regeneracja nie ma większego sensu między innymi ze względów finansowych.

Naprawę układu chłodzenia powinno zlecać się specjalistycznym warsztatom, gdyż proces ten wymaga odpowiednich narzędzi i umiejętności. Mechanik z takiego warsztatu oceni czy chłodnica nadaje się do regeneracji czy konieczna jest wymiana na nową część, a my będziemy mogli ze spokojem pokonywać kolejne kilometry naszym samochodem.

Dziękuję za pomoc przy artykule firmie AutoChlodnice.com

o autorze

Lukasz Slezak – fanatyk motoryzacyjny 🙂


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www