Opony zimowe: nowe czy używane

Wymianę opon na zimowe deklaruje ponad 90%[1] polskich kierowców. Większość sięga po używane modele z ubiegłych lat. Jak sprawdzić, czy nadają się do jazdy na ośnieżonej i śliskiej drodze?

Do konieczności wymiany opon w sezonie zimowym polskich kierowców nie trzeba przekonywać. Modele zimowe wyróżnia inny niż w przypadku opon letnich czy całorocznych skład mieszanki gumowej, zapewniający większą elastyczność opony przy niskich temperaturach. Pozwala to osiągnąć lepszą przyczepność do nawierzchni. Inna jest także konstrukcja bieżnika umożliwiająca lepsze odprowadzanie wody i błota. Charakteryzuje ją duża liczba poprzecznych rowków, tzw. lameli wgryzających się w śnieg. Bieżnik o takiej charakterystyce zwiększa precyzję i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni.

Nowe opony jakość, czy cena?

W Polsce powodzeniem cieszą się opony zimowe z kategorii budżetowych i segmentu średniego. Eksperci są jednak zgodni zimą warto zainwestować w dobrej jakości ogumienie. To jedyny element styku pojazdu z nawierzchnią, który musi gwarantować bezpieczeństwo podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Wybór i zastosowanie wysokiej jakości zimówek pozwala skrócić drogę hamowania nawet o 20%. Po opony z segmentu premium sięgają głównie kierowcy samochodów klasy średniej i wyższej, aut z napędem 4×4 i typu SUV oraz pojazdów o sportowej charakterystyce coraz popularniejszych w Polsce. W ostatnich latach dystrybutorzy obserwują także coraz większe zainteresowanie oponami zimowymi dobrej jakości ze strony kierowców średnich i małych aut. Zaczynamy doceniać komfort i bezpieczeństwo, a to właśnie duże marki inwestują w najlepsze technologie i mieszanki, udoskonalają produkty, testując je na najlepszych torach świata mówi Artur Posłuszny z ITR CEE., autoryzowanego dystrybutora opon YOKOHAMA. Japoński producent posiada własne ośrodki badawczo-rozwojowe i tory testowe w różnych strefach klimatycznych. Przełomowe dla branży oponiarskiej technologie są tworzone we współpracy z takimi ośrodkami jak japoński Institute of Space and Astronautical Science czy oddział badawczy agencji kosmicznej JAXA. Wysokiej jakości opona zimowa zapewnia nie tylko lepszy kontakt pojazdu z nawierzchnią, prawidłowe działanie systemów ABS czy kontroli trakcji, ale także konkretne oszczędności w długofalowym procesie użytkowania dodaje Posłuszny.

Zimówki używane sprawdź bieżnik

Okres eksploatacji zimowek jest zwykle krótszy niż opon letnich. Przyjmuje się, że wysokiej jakości opony mogą służyć przez 2 3 sezony w zależności od przebiegu. Szybsze zużycie ogumienia może wynikać z nadmiernego obciążania pojazdu, nieodpowiedniego ciśnienia w oponach, a także niewłaściwego montażu oraz doboru felg i opon do pojazdu. Żywotność opon skraca agresywna jazda i awaryjne hamowanie z dużych prędkości. Jedną z najważniejszych kwestii podczas decyzji o dalszym użytkowaniu opony zimowej jest głębokość bieżnika. Zdaniem fachowców, ustawowa minimalna wysokość bieżnika 1, 6 mm nie zapewnia bezpiecznej jazdy zimą. Bieżnik nowej opony ma wysokość ok. 8 mm, a minimalna wysokość podczas użytkowania nie powinna być niższa niż 4 6 mm. Płytszy bieżnik zimowych warunkach, nie odprowadzi skutecznie wody, błota i śniegu.

i stan techniczny

Decydując o dalszym wykorzystywaniu opon używanych w poprzednich sezonach zimowych należy sprawdzić ich stan techniczny pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych i eksploatacyjnych pęknięć, przecięć i ubytków gumy. Opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji jeśli odkleja się bieżnik, drutówka jest odkryta, na bocznych ścianach można zauważyć wybrzuszenia, przetarcia i przecięcia. Jeśli po zdjęciu opony z felgi na warstwie butylowej widać plamy i odparzenia, również jest to sygnał, że czas zakupić nowe ogumienie.

Wpływ na jakość opon zimowych i ich użytkowanie w kolejnym sezonie ma także sposób ich przechowywania. Aby zapobiec odkształceniom całe koła należy przechowywane poziomo, same opony pionowo. Wskazane jest umieszczenie ich z dala od źródeł ciepła i światła.

Jaki rozmiar zimą?

Koncerny oponiarskie zalecają wybór opon w oryginalnym rozmiarze, podawanym przez producenta pojazdu. Popularne jest przekonanie, że zimą lepiej wybrać opony o nieco mniejszej szerokości, gdyż siła nacisku na jednostkę powierzchni jest wówczas większa, co zapewnia większą przyczepność i precyzję prowadzenia. Nie jest ono jednak uniwersalne i sprawdza się raczej tylko w przypadku szerokich opon oryginalnych, gdy pojazd porusza się zimą w większości po nieodśnieżanych drogach. W jeździe miejskiej, po drogach krajowych czy autostradach lepszym rozwiązaniem są szersze opony. Zapewnią lepszą stabilność i trakcję oraz krótszą drogę hamowania na zimowej odśnieżonej, ale mokrej drodze.

Czytaj oznaczenia, sprawdzaj parametry

Przy wyborze zimowek warto spojrzeć na indeks prędkości. Opony z wyższym indeksem, takim jak V do 240 km/h, wyposażone są najczęściej we wzmocniony profil, co sprawia że są bezpieczniejsze i wytrzymalsze.

Istotne informacje znajdują się także na etykietach, określających opory toczenia, długość drogi hamowania na mokrej nawierzchni czy poziom hałasu opony. W oponach zimowych bezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę. Należy szukać modeli z wysokimi ocenami w kategorii hamowania na mokrej nawierzchni: A, B lub C, licząc się z tym, że ich efektywność paliwowa oceniona będzie jako E czy F, tak jak w przypadku opony YOKOHAMA W.drive V905, która uzyskała najwyższą możliwą rekomendację niemieckiej organizacji ADAC w tegorocznych testach zima 2015/2016 dodaje Artur Posłuszny.

[1] Dane Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego
Effective PR tworzą pasjonaci skutecznej komunikacji. Jesteśmy profesjonalni, kompetentni i przyjaźni w relacjach międzyludzkich. Podczas pracy kierujemy się zasadami etyki zawodowej, co sprzyja budowaniu atmosfery zaufania do naszej firmy oraz współpracujących z nami marek.Twórcą Effective PR jest Paulina Gadomska – Dzięcioł, wieloletni doradca w zakresie zintegrowanej komunikacji marketingowej i PR. Współtworzy i wdraża strategie komunikacji dla firm z sektorów budownictwo, nieruchomości, nowe technologie, FMCG. Wspiera zarządzanie reputacją podmiotów świadczących usługi profesjonalne, takich jak kancelarie prawne, doradcy personalni, inwestorzy i deweloperzy.

Zaangażowana we wspieranie idei przedsiębiorczości kobiet oraz propagowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju w biznesie i wykorzystywanie jej w strategiach zarządzania reputacją. Autorka publikacji i prelekcji nt. komunikacji projektów CSR. Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce.

Źródło: http://www.publikuj.org