Jazda na autogazie – z czym to się je?

Instalacje LPG w Polsce.

 Samochodowe instalacje gazowe w Polsce zaczęły nabierać popularności już w latach 90. XX wieku. Od tamtej pory w coraz większej liczbie aut zaczęły pojawiać się instalacje gazowe. W 2007 roku nastąpił szczyt popularności, ponieważ w tym momencie stosunek ceny benzyny do ceny gazu był najlepszy. Wzrosła wtedy również liczba warsztatów samochodowych oferujących montaż instalacji LPG. Liczba chętnych do zamontowania instalacji gazowej w aucie była wtedy duża i stale rosła. Rozpoczęły się również liczne kontrole warsztatów samochodowych pod kątem świadczonych usług.

Wpływ instalacji gazowej na silnik.

 Instalacje gazowe nie wpływają znacząco na parametry silnika. Występuje jednak spadek mocy, który faktycznie wynosi około 4%, więc jest to poziom nie zauważalny dla kierowcy. Instalacja gazowa w aucie nie zwiększa emisji spalin, ale aby tak było należy spełnić 3 podstawowe warunki :

  • Instalacja LPG musi być dobrze dobrana pod kątem silnika.
  • Instalacja gazowa musi być wysokiej jakości.
  • Instalację gazową należy profesjonalnie zamontować.

 Szczególną wagę odgrywa tutaj dobór instalacji i jej komponentów. Dzięki temu silnik, jak i sama instalacja nie będą ulegać częstym awariom i przez wiele kilometrów będą spełniać swoje zadanie. Warto też przyłożyć się do wyboru odpowiedniego warsztatu, w którym zostanie założona instalacja do Twojego auta. Ciągle na rynku działa wiele warsztatów, które oferują tanie, a co za tym idzie niskiej jakości instalacje, dzięki którym będziesz mieć masę problemów, wydatków i zero przyjemności z jazdy. A przecież aspekt ekonomiczny ma znaczący wpływ na decyzję o zamontowaniu instalacji gazowej w aucie.

Instalacje gazowe montowane fabrycznie.

 O popularności instalacji gazowych przekonali się również producenci aut. Coraz częściej w ofercie dealera samochodowego możemy zauważyć auto, które w fabryce zostało wyposażone w instalację gazową. Nawet producenci drogich aut decydują się na taki zabieg. Na zachodzie gaz LPG jest jeszcze bardziej popularny, premiowany i montowany nawet w autach najwyższej klasy.

Najlepsze instalacje gazowe.

 Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów instalacji gazowych, dlatego nie ma problemu z idealnym dopasowaniem jej do silnika pojazdu. Za najlepsze instalacje uchodzą produkty holenderskie, ponieważ w kraju tym zasilanie auta gazem LPG stało się już tradycją.

 Za wysoką jakość instalacji trzeba jednak dużo więcej zapłacić. Decydując się na montaż instalacji gazowej miej na uwadze fakt, że warto jest zainwestować większą sumę i cieszyć się późniejszymi oszczędnościami, niż spędzać cały czas w warsztatach samochodowych. W Polsce powstają również wysokiej jakości instalacje gazowe, które cechują się wysokiej klasy rozwiązaniami elektronicznymi i mechanicznymi. Przy wyborze instalacji warto jest zasięgnąć opinii użytkowników i doświadczonych mechaników.

Bezpieczeństwo użytkowania LPG.

 Wokół LPG powstało wiele mitów dotyczących bezpieczeństwa. Autogaz tankowany jest do specjalnych butli, które konstrukcyjnie są znacznie mocniejsze w porównaniu do tradycyjnych zbiorników na benzynę. Jeżeli samochód ulegnie poważnemu wypadkowi, butla zostanie nie naruszona. Zawory, w które wyposażona jest butla zapewniają bezpieczne jej użytkowanie nawet podczas uszkodzenia przewodów transportujących gaz do silnika. W Polsce instalacja gazowa musi posiadać wiele atestów potwierdzających możliwość bezpiecznego użytkowania. Dopuszczenie to wydawane jest przez urzędnika Transportowego Dozoru Technicznego na okres 10 lat. Po minięciu tego okresu czasu konieczne jest wykonanie ponownego badania technicznego, po którym dopuszczenie wydawane jest na kolejne 5 lat eksploatacji. W efekcie tego butle po 10 latach najczęściej wymieniane są na fabrycznie nowe wraz z całym osprzętem, dlatego na drogach możemy spotkać nawet stare samochody wyposażone w nowe zbiorniki.

 W trakcie ewentualnego pożaru auta uruchamiany jest zawór bezpieczeństwa, który wypuszcza część gazu, aby ustabilizować ciśnienie, następnie znów zamyka się i zatrzymuje dalszy wyciek. Ryzyko wybuchu butli z gazem jest o wiele mniejsze niż w przypadku zbiornika na benzynę.

Nie bój się instalacji LPG!

 Prawidłowo zainstalowana instalacja LPG przynosi wiele korzyści i zapewnia bezpieczne użytkowanie. Pamiętaj jednak, aby tankować sprawdzony gaz na stacjach sieciowych. Stacje te mają sprawdzone paliwo o ściśle dobranych parametrach. Ponadto paliwa na tego typu stacjach są często sprawdzane.

 

o autorze

Hubert Wilczewski specjalista w montażu instalacji gazowych.


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www