Prawo jazdy

Bezpieczna podróż samochodem

Polskie prawo nakłada na kierowców obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych, przypiętych pasami bezpieczeństwa. Dziecko jest dzięki temu unieruchomione, nie może się swobodnie przemieszczać po aucie, przez co zwiększa się jego bezpieczeństwo w razie nagłego hamowania czy nawet stłuczki.

Dodatkowo rodzic czy opiekun przewożący dziecko w foteliku może spokojnie skupić się na samym prowadzeniu auta, bez konieczności pilnowania dziecka, upominania go, by się nie wierciło itd. Fotelik jest więc rozwiązaniem niezbędnym dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżujących pojazdem poprzez unieruchomienie dziecka oraz odciążenie kierowcy, zwiększenie jego skupienia i komfortu jazdy.

Żeby jednak fotelik samochodowy spełnił swoją rolę, musi być dobrze dobrany do wagi i wysokości dziecka – nie może być ani za ciasny, ani za duży. Przepis mówi o konieczności używania fotelika do przewożenia dzieci do 12-ego roku życia lub też osiągnięcia wzrostu 150 cm.

Odpowiedzialny rodzic nie rezygnuje z fotelika nawet na krótkich trasach, ponieważ wypadek czy stłuczka może się zdarzyć wszędzie, nawet na osiedlowej drodze nieraz konieczne jest gwałtowne hamowanie, a to może być groźne dla dziecka, które nie siedzi w foteliku, nie mówiąc już o niezapiętych pasach. Nigdy też nie możemy być pewni, kto stanie na naszej drodze, i co może się zdarzyć w najbliższej okolicy.

Z dopasowaniem odpowiedniego fotelika do potrzeb dziecka nie powinno być problemu. Oferta na rynku jest bardzo zróżnicowana i można w niej znaleźć model, który spełni nasze oczekiwania pod względem jakości wykonania, estetyki oraz bezpieczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc, mamy do wyboru foteliki w 5 kategoriach wagowych: 0-10 kg,0-13 kg,9-18 kg, 15-25 kg, 22-36 kg.

Udając się na zakupy, trzeba wziąć ze sobą dziecko, wcześnie je zważyć i zmierzyć, aby ułatwić sobie dopasowanie właściwego modelu. Oczywiście warto także skonsultować się ze sprzedawcą, który ma doświadczenie i wiedzę, więc z pewnością będzie służył fachową pomocą. „Przymierzenie” dziecka do fotelika jest konieczne, aby mógł on spełnić właściwie swoją rolę.

o autorze

Ewa Kościelniak


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www