Zanim kupisz samochód przeczytaj koniecznie

Upewnij się, że są wykonane badania techniczne

Po pierwsze, najważniejsza jest sprawność samochodu. Najlepiej upewnić się czy zbywca pojazdu zrobił w terminie ostatni przegląd auta, bo zapewnia to gwarancję sprawności pojazdu, na kolejny okres. Łatwo jest to sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym samochodu, ale jeżeli przedmiotem kupna ma być drogi pojazd, warto jest wydać trochę więcej pieniędzy i zrobić dodatkowy przegląd dla całkowitej pewności jego sprawności i bezawaryjności. 

Sprawdź ubezpieczenie samochodu

Jeżeli jest się pewnym, że samochód jest sprawny, koleją ważną rzeczą jest aktualne ubezpieczenie. Ważne aby mieć pewność, że pojazd jest chroniony i ma ważną polisę OC. Dzięki temu nie natrafi się na dodatkowe przeszkody przy rejestracji samochodu, dodatkowo będzie można się nim od razu poruszać. Dobrze jest znać datę zakończenia ochrony OC, ponieważ po zmianie przepisów, w lutym zeszłego roku, nie trzeba już wypowiadać takiej umowy, ponieważ kończy się z ostatnim dniem obowiązywania. Łatwo jest termin przegapić, a ponieważ po kupnie samochodu wszelkie prawa i obowiązki z nim związane przechodzą na nowego właściciela, może się okazać, że trzeba zapłacić karę za brak ważnego OC.

Skontaktuj się ubezpieczycielem auta

Nabywając samochód należy pamiętać o powiadomieniu obecnego towarzystwa o zmianie jego właściciela. Obowiązkiem tym obarczony jest zbywca czyli osoba sprzedająca pojazd i ma na to 14 dni, nie mniej jednak dla pewności warto zgłosić się samemu. Jest ku temu kilka uzasadnionych powodów. Po pierwsze, towarzystwo ma prawo przeliczyć składkę dla nowego właściciela za okres, w którym będzie on z ubezpieczenia korzystał. Zgłoszenie się osobiste jest o tyle dobre, że można zapytać od razu o przeliczenie nowej ceny. Jest się od razu poinformowanym o tym czy warto polisę kontynuować czy może lepiej z niej zrezygnować ze względu na koszty. Po drugie, zdarza się, że zbywca pojazdu zapomni o powiadomieniu towarzystwa, wtedy jeżeli ubezpieczyciel dowie się o tym, może żądać opłacenia składki za ten okres po odpowiednim przeliczeniu. Jeżeli zniżki nabywcy są mniejsze niż zbywcy, mogą być to nie małe kwoty. Warto więc o tym pamiętać.

Pamiętaj o formalnościach w urzędach

Decydując się na zakup samochodu, szczególnie od jego obecnego właściciela, nie należy zapominać o obowiązku przerejestrowania pojazdu. Od dnia kupna nowy właściciel ma na to 30 dni. Poza tym musi on zgłosić się jeszcze do Urzędu Skarbowego i przedłożyć tam umowę kupna-sprzedaży. Ale po kolei. To, który Urząd wybierze się najpierw nie ma znaczenia, trzeba jedynie pamiętać o terminach. Na zgłoszenie się do Urzędu Skarbowego jest 14 dni do dnia transakcji i należy tam przedłożyć opłaty z tytułu umów kupna-sprzedaży. Na wizytę w Wydziale Komunikacji jest 30 dni i tam należy dokonać rejestracji nowo nabytego samochodu. Należy posiadać ze sobą: umowę kupna sprzedaży, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdy (jeśli była wydana), aktualne ubezpieczenie OC i dowód osobisty. Oczywiście trzeba zwrócić również obecne tablice rejestracyjne i na czas zakończenia wszystkich procedur otrzymuje się dowód tymczasowy, tzw. miękki. Procedura ta jest ważna i lepiej o tym nie zapomnieć, ponieważ można przysporzyć sobie dodatkowych problemów, jeśli dane z dowodu rejestracyjnego nie będą się zgadzać z danymi właściciela, szczególnie przy wystąpieniu szkody. 

Korzystaj z dodatkowych udogodnień

Jeżeli nie jest się przeciętnym właścicielem pojazdu, jeżdżącym jednym autem średnio 3,5 roku, a samochody zmienia częściej, interesująca może być pewna aplikacja. Oferowana jest on na stronach towarzystwa Generali i jest do ściągnięcia na telefon komórkowy, posiadający funkcję kamery autofocus. Program umożliwia w ciągu kilku minut sprawdzenie historii dowolnego samochodu osobowego. Dodatkowo jest możliwość obliczania składek na ubezpieczenie, zgłoszenia szkody po jej zajściu oraz szybkie wezwanie pomocy. Dzięki aplikacji w łatwy sposób można sprawdzić wykaz szkód dla danego auta oraz ich wartość. Jeśli często zmienia się samochód narzędzie to będzie niezwykle pomocne.

Porównaj ubezpieczenia OC

Jeżeli na jakiś samochód jest się zdecydowanym, dobrze jest też sprawdzić jak wyglądałaby kwestia jego ubezpieczenia. Najczęściej samo kupno pojazdu to spory wydatek, po co więc przepłacać za polisę. Sprawdzenie realnych cen polis przy wykorzystaniu porównywarki ubezpieczeń pomoże dodatkowo zaoszczędzić, ponieważ stwarza możliwość zestawiania ze sobą propozycji wielu towarzystw w jednym miejscu i spośród nich wybrać najtańszą. Łatwo można oferty sprawdzić, a w razie problemów skorzystać z pomocy konsultanta. Choć porównywarki mogą wydawać się irytujące ze względu na ilość pytań, korzyści płynące z możliwości zestawienia ze sobą nawet kilkunastu towarzystw są niewspółmiernie duże. Nie tylko wszystko jest szczegółowo przedstawione, ale dodatkowo wszelkie różnice są wyraźnie podkreślone.

Kupno auta pociąga za sobą szereg dodatkowych obowiązków, jednak jeśli będzie się o nich pamiętać, wszelkie formalności można sprawnie załatwić i szybko zacząć cieszyć się nowym samochodem.    

o autorze

Artykuł został napisany przez Magdalenę Drozd – agenta ubezpieczeniowego pracującego w porównywarce ubezpieczeń OC rankomat.pl


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www