Kupiłem samochód i co teraz?

Jeśli kupiłeś nowy samochód i nikt wcześniej nim nie jeździł, musisz po prostu wybrać się do ubezpieczalni i wykupić odpowiedni pakiet, który zabezpieczy Ciebie, Twój samochód i Twoich pasażerów.

Jeśli jednak kupiłeś pojazd używany, powinieneś zgłosić się do agencji ubezpieczeniowej, która aktualnie ubezpiecza Twój samochód i zmienić dane osoby ubezpieczeniowej (czyli z poprzedniego na obecnego właściciela samochodu). Ubezpieczenie będzie ważne tak długo, jak trwa poprzednia składka, czyli rok lub pół od czasu ostatniego opłacenia.

Najczęściej właściciele ubezpieczają swój samochód na rok, chyba że obecnie nie mają pieniędzy lub zakładają sprzedaż auta. Wtedy można się liczyć z półrocznym ubezpieczeniem. Korzyść jest taka, że Ty, wydając dość duże pieniądze na samochód, nie musisz dodatkowo ponosić kolejnych z tytułu oc, AC, NNW i Assistance. A jak wiadomo, dla początkujących kierowców, nieposiadających zniżek jest to dość duża kwota. W takiej sytuacji, warto zastanowić się nad tym, aby ustanowić właścicielem samochodu rodzica, który posiada już maksymalne zniżki, a siebie jedynie współwłaścicielem, ponieważ w ten sposób składki będą niższe, a Ty będziesz zbierał zniżki.

Poza aspektem ubezpieczeniowym, w przypadku kupna używanego samochodu, musisz jeszcze udać się do urzędu miejskiego przypisanego Twojemu miastu (nie byłego właściciela) i przerejestrować samochód na siebie.

Często jest tak, że niestety, ktoś sprzedając samochód, sprzedaje go na ostatni moment, czyli wtedy, gdy wygasa zarówno ubezpieczenie, jak i nadchodzi czas na przegląd. Niestety, w takiej sytuacji trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, czyli kwotą powiększoną o wartość ubezpieczenia. Pamiętaj! Nie możesz prowadzić samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC, ponieważ w przypadku kontroli, lub kolizji, będziesz musiał zapłacić ogromne kary, a dodatkowo, z własnej kieszeni pokryć koszty naprawy samochodów i ewentualnie koszty hospitalizacji osób, które ucierpią w wypadku.

Podobnie jest w przypadku samochodu, który ma nieważny przegląd. Nie dopuszczaj do takich sytuacji, ponieważ może się to dla Ciebie skończyć finansowo bardzo niekorzystnie.

Warto jednak pamiętać o takich sytuacjach, jak te wymienione powyżej, ponieważ często się to bagatelizuje i kupując samochód nie myśli się już o niczym innym. A jest inaczej. Samo kupno samochodu to dopiero początek.

Wszystkim młodym kierowcom życzymy powodzenia.

o autorze

Magdalena Brocka; W czasie wolnym uwielbia pisać teksty. Porusza różne tematy, które ją ciekawią i sprawiają, że codziennie może się czegoś nauczyć. Ubezpieczenia to jej zdaniem temat, który jest na tyle szeroki, że można o nim pisać godzinami.


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www