Odpowietrzanie układu hamulcowego

Odpowietrzanie układu hamulcowego wcale nie jest trudną czynnością, chociaż będzie trzeba poświęcić na nią trochę więcej czasu. Powietrze w układzie hamulcowym to nie jest błahy problem, gdyż stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób może tam się dostać? Najczęściej powodem są opary przestarzałego płynu hamulcowego, albo nieszczelności, czy uszkodzenia mechaniczne części układu.

Jak już wspomnieliśmy odpowietrzanie hamulców nie jest skomplikowane, ale jeśli kierowca nie jest pewny swoich umiejętności, lepiej zlecić to do serwisu. Nieprawidłowe wykonanie tego zadania tylko pogorszy sprawę. Jeśli już kierowca zdecyduje się na samodzielnie odpowietrzanie, nawet jeśli wykonywał to wiele razy, zawsze musi trzymać się ściśle określonych zasad i postępować dokładnie krok po kroku.

Inne zasady będą panowały w samochodach wyposażonych w system ABS. Tam zaczyna się od pompy hamulcowej, a w tych bez tego systemu od koła najbardziej oddalonego od pompy hamulca. Przy okazji trzeba sprawdzić stan zaworów odpowietrzających, czy nie są zabrudzone, albo zardzewiałe. Po otwarciu zaworu, płyn hamulcowy powinien wylewać się tak długo aż przestaną być widoczne pęcherzyki, a sam płyn będzie przejrzysty.

Inne zasady będą panowały dla kół przednich, a inne dla tylnych. Całkiem inne dla samochodów, które nie są wyposażone w system ABS. Ważne, aby każdy krok w odpowietrzaniu wykonywać dokładnie, w pełnym skupieniu. Nieprawidłowe wykonanie czynności, z popełnionymi błędami mogą tylko pogorszyć sprawę i wtedy konieczna już będzie wizyta w serwisie. Odpowietrzanie układu nie powinno się także wykonywać samemu, a do pomocy powinno wziąć się drugą osobę, która także miała z tym styczność.

Autor korzystał z bazy wiedzy sklepu Nowe-Hamulce.pl.

o autorze

Janusz Nowaczyk


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www